MEDYCYNA CHIŃSKA

Doradztwo dietetyczne TCM
Dietetyka według medycyny chińskiej jest oparta na wiedzy zweryfikowanej przez kilka tysięcy lat obserwacji wpływu różnych czynników na zdrowie człowieka i jest w związku z tym systemem uniwersalnym, skutecznym na każdej długości i szerokości geograficznej.
Wiedza o energetycznej naturze pokarmów, określanej jako termika i smak produktów spożywczych, pozwala dostosować sposób odżywiania do aktualnych potrzeb organizmu.
Dzięki świadomemu odżywianiu można nie tylko wzmacniać witalność organizmu i zapobiegać zachwianiu równowagi Yin i Yang (które prowadzi do choroby), ale również stopniowo odzyskiwać zdrowie. Wiedza ta znajduje więc zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i terapii rozmaitych schorzeń za pomocą diety. Jest to metoda bezinwazyjna, całkowicie naturalna i powszechnie dostępna, bazująca na umiejętnym stosowaniu pożywienia, napojów oraz powszechnie dostępnych ziół i przypraw.
Na podstawie wywiadu i diagnozy TCM dobiera się odpowiednie dla każdego pacjenta zalecenia żywieniowe bazujące na żywieniu zgodnie z prawami natury.

aromaterapia
Olejki eteryczne
Świat zapachów otacza nas zewsząd i bez przerwy.
Do naszych komórek węchowych docierają w każdej chwili dziesiątki bodźców , z których bardzo niewiele rozpoznajemy. Większość reakcji na zapachy otoczenia ma charakter podświadomy (…).
(…) Wiadomo powszechnie, że zmysł węchu jest najbardziej czułym zmysłem przenoszącym do mózgu bodźce zewnętrzne.
(…) Ze względu na właściwości antyseptyczne olejki eteryczne były uznawane za doskonały środek przeciwko zarazom i epidemiom. Jako przykład podaje się, że w XVII wieku angielskie miasteczko Bucklesbury uniknęło pomoru, ponieważ było centrum produkcji i handlu lawendą i nasycone tym olejkiem powietrze miało właściwości dezynfekcyjne. (…)
(…) Twórcą określenia aromaterapia był francuski chemik Gatefosse, który zajmował się badaniem olejków eterycznych jako potencjalnych składników kosmetyków. W czasie pierwszej wojny światowej opatrując rannych żołnierzy, z braku środków dezynfekcyjnych zastosował olejek lawendowy, znany mu jako doskonały antyseptyk. Okazało się, że olejek ten działa nie tylko antyseptycznie, ale tez przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Dalsze badania nad terapeutycznymi właściwościami olejków zaowocowały książką , której Gatefosse nadał tytuł „Aromaterapia”. Jego idee w sposób bardziej profesjonalny rozwinął francuski lekarz Jean Valnet, który prowadził systematyczne badania własności leczniczych olejków eterycznych. Tak zaczął się ogromny rozwój nowoczesny aromaterapii we Francji, potem w Anglii, a dziś na całym świecie. (…)

ziołolecznictwo
Ten dział medycyny naturalnej ma swoje korzenie na dalekim Wschodzie. Dawni mistrzowie w Chinach studiowali rośliny i ich właściwości lecznicze przez tysiące lat, szukając sposobów na pomaganie ludziom.
Zioła chińskie, z których całkiem duża część jest też używana w Europie są przebadane i standaryzowane do używania przez ludzi w szerokim zakresie.
Do leczenia używane są różne części roślin: korzenie, kora, kwiaty, liście, gałązki czy owoce. „Pojedyncze substancje są składowymi właściwej receptury leku. Przez cały czas istnienia medycyny chińskiej zapisano wiele tysięcy receptur.
W dzisiejszych czasach są uznawane za klasyczne (…). Wiele z nich stosowane jest do dziś.. „(za Medycyna Chińska w Praktyce, Hamid Montakab).
W ujęciu TCM rośliny wchodzą w rezonans z organizmem człowieka oddziałując terapeutycznie na na różnych poziomach (ciała, ducha i umysłu).
„Ziołolecznictwo chińskie należy do najbardziej zaawansowanych metod leczenia ziołami na świecie. Poza tym, że ma bardzo obszerną Materię Medica, do której należą nie tylko rośliny, ale też składniki odzwierzęce i mineralne, łączy również pojedyncze substancje w bardzo złożone receptury, które tradycyjnie były przygotowywane do postaci wywarów, pigułek, syropów, win leczniczych i innych.” (za Medycyna Chińska w Praktyce, Hamid Montakab).
