MEDYCYNA CHIŃSKA

Doradztwo dietetyczne TCM

Dietetyka według medycyny chińskiej jest oparta na wiedzy zweryfikowanej przez kilka tysięcy lat obserwacji wpływu różnych czynników na zdrowie człowieka i jest w związku z tym systemem uniwersalnym, skutecznym na każdej długości i szerokości geograficznej.
Wiedza o energetycznej naturze pokarmów, określanej jako termika i smak produktów spożywczych, pozwala dostosować sposób odżywiania do aktualnych potrzeb organizmu.
Dzięki świadomemu odżywianiu można nie tylko wzmacniać witalność organizmu i zapobiegać zachwianiu równowagi Yin i Yang (które prowadzi do choroby), ale również stopniowo odzyskiwać zdrowie. Wiedza ta znajduje więc zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i terapii rozmaitych schorzeń za pomocą diety. Jest to metoda bezinwazyjna, całkowicie naturalna i powszechnie dostępna, bazująca na umiejętnym stosowaniu pożywienia, napojów oraz powszechnie dostępnych ziół i przypraw.
Na podstawie wywiadu i diagnozy TCM dobiera się odpowiednie dla każdego pacjenta zalecenia żywieniowe bazujące na żywieniu zgodnie z prawami natury.
g02eae6c1359cc1726d4c13db149da852711b4f50dddcdb187791765e84e536454a19048ddcd6bb6d0f85017b6e415eeaa91ffb82bd95222b99d7614bc229b65e_1280-2738555.jpg

aromaterapia
Olejki eteryczne

Świat zapachów otacza nas zewsząd i bez przerwy.
Do naszych komórek węchowych docierają w każdej chwili dziesiątki bodźców , z których bardzo niewiele rozpoznajemy. Większość reakcji na zapachy otoczenia ma charakter podświadomy (…).
(…) Wiadomo powszechnie, że zmysł węchu jest najbardziej czułym zmysłem przenoszącym do mózgu bodźce zewnętrzne.
 
(…) Ze względu na właściwości antyseptyczne olejki eteryczne  były  uznawane za doskonały środek przeciwko zarazom i epidemiom. Jako przykład podaje się, że w XVII wieku angielskie  miasteczko Bucklesbury uniknęło pomoru, ponieważ było centrum produkcji i handlu lawendą  i nasycone tym olejkiem powietrze  miało właściwości dezynfekcyjne. (…)
 
(…) Twórcą określenia aromaterapia był francuski chemik Gatefosse, który zajmował się badaniem olejków eterycznych jako potencjalnych składników kosmetyków. W czasie pierwszej wojny światowej opatrując rannych żołnierzy, z braku środków dezynfekcyjnych zastosował olejek lawendowy, znany mu jako doskonały antyseptyk. Okazało się, że olejek ten działa nie tylko antyseptycznie, ale tez przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Dalsze badania nad terapeutycznymi właściwościami olejków zaowocowały książką , której Gatefosse nadał tytuł „Aromaterapia”. Jego idee w sposób bardziej profesjonalny rozwinął francuski lekarz Jean Valnet, który prowadził systematyczne badania własności leczniczych olejków eterycznych. Tak zaczął się ogromny rozwój nowoczesny aromaterapii we Francji, potem w Anglii, a dziś na całym świecie. (…)

ziołolecznictwo

 
Ten dział medycyny naturalnej ma swoje korzenie na dalekim Wschodzie. Dawni mistrzowie w Chinach studiowali rośliny i ich właściwości lecznicze przez tysiące lat, szukając sposobów na pomaganie ludziom.
Zioła chińskie, z których całkiem duża część jest też używana w Europie są przebadane i standaryzowane do używania przez ludzi w szerokim zakresie.
Do leczenia używane są różne części roślin: korzenie, kora, kwiaty, liście, gałązki czy owoce. „Pojedyncze substancje są składowymi właściwej receptury leku. Przez cały czas istnienia medycyny chińskiej zapisano wiele tysięcy receptur.
 
W dzisiejszych czasach są uznawane za klasyczne (…). Wiele z nich stosowane jest do dziś.. „(za Medycyna Chińska w Praktyce, Hamid Montakab).
W ujęciu TCM  rośliny wchodzą w rezonans z organizmem człowieka oddziałując terapeutycznie na na różnych poziomach (ciała, ducha i umysłu).
„Ziołolecznictwo chińskie należy do najbardziej zaawansowanych metod leczenia ziołami na świecie. Poza tym, że ma bardzo obszerną Materię Medica, do której należą nie tylko rośliny, ale też składniki odzwierzęce i mineralne, łączy również pojedyncze substancje w bardzo złożone receptury, które tradycyjnie były przygotowywane do postaci wywarów, pigułek, syropów, win leczniczych i innych.” (za Medycyna Chińska w Praktyce, Hamid Montakab).
g9b08ffb495f2875c7b7da6e6243d4b8bf603fca9cca3f3506fb5bf82a3efc119bea164d0c7c9d4c736ba6141957a1b4ee333368ecd79d2495a79a1eeaaab0d51_1280-2133286.jpg

Refleksologia

Co to jest refleksologia, na czym polega i jakie mogą być jej skutki.
Refleksologia zwana jest inaczej terapią zonową i jest zaliczana do medycyny holistycznej. Opiera się na umiejętnym uciskaniu konkretnych miejsc na stopach, dłoniach , twarzy oraz uszach. Miejsca te nazywa się refleksami. Uciskając dane punkty, można poprawić ogólne samopoczucie i wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu.
Problemy z krążeniem, przemianą materii oraz nadmierny stres to tylko niektóre dolegliwości, jakie może leczyć refleksologia. Już w czasach starożytnych wierzono, że praktyka ta jest sposobem na powrót do zdrowia i pozbycie się wszelkich schorzeń, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czym jest refleksologia, co oznaczają tajemnicze receptory na dłoniach i stopach i w jaki sposób ich uciskanie może wpływać na nasze zdrowie?
W ludzkiej stopie znajdują się zakończenia aż 7200 nerwów, które są połączone z mózgiem i tym samym z innymi częściami ciała.
Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów, gruczołów oraz narządów zapewnia nam zdrowie i dobre samopoczucie. Jeżeli ich praca zostaje zakłócona, odczuwamy to w naszym organizmie w postaci różnych dolegliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych.
Na stopach, dłoniach oraz twarzy znajdują się odpowiednie punkty nazywane refleksami, które odpowiadają konkretnym organom ludzkiego ciała. Refleksologia polega na odpowiednim uciskaniu tych obszarów, co pomaga zlikwidować wiele problemów zdrowotnych. Jeżeli przy ucisku danego miejsca pojawi się ból, może to świadczyć o dysfunkcji lub chorobie związanego z nim narządu. Refleksoterapia coraz częściej jest stosowana jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.
Dzięki niej udaje się osiągać zadziwiające rezultaty w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Praca na refleksach pobudza przepływ impulsów nerwowych. Masowanie poszczególnych miejsc na stopach lub dłoniach wpływa korzystnie na ukrwienie chorych narządów oraz wzmacnia siły witalne organizmu. Dzięki temu organizm szybciej się regeneruje. Terapia sprzyja także poprawie przemiany materii oraz wpływa korzystnie na oczyszczenie organizmu. Wykazuje także działanie przeciwbólowe.
Przeciwwskazania do refleksologii
Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania refleksologii, prawidłowe wykorzystywanie jej poszczególnych technik nie powoduje skutków ubocznych. Jest metodą bezinwazyjną, w związku z tym może być z powodzeniem stosowana u osób w różnym wieku, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Refleksologia raczej nie powinna być jednak stosowana w przypadku kobiet w ciąży, aby uniknąć uciskania miejsc, które odpowiadają narządom płciowym. U osób przewlekle chorych oraz pacjentów poddających się refleksologii po raz pierwszy należy zaczynać od delikatnego masowania i stopniowo zwiększać siłę nacisku.
Jak przebiega zabieg refleksologii?
Refleksologia daje najlepsze efekty, jeśli korzysta się z usług doświadczonego refleksologa. Długość oraz częstotliwość zabiegów refleksologii jest zależna od indywidualnych potrzeb pacjenta. W wielu przypadkach wystarczająca okazuje się być refleksologia przeprowadzana raz w tygodniu. Z czasem częstotliwość zabiegów powoli się zmniejsza, aż do uzyskania zadowalających efektów. Zazwyczaj już po pierwszych trzech zabiegach specjalista może stwierdzić, czy refleksologia pozytywnie wpływa na nasz organizm.
Refleksologia rozpoczyna się od rozgrzewki stóp, czyli odpowiednich ćwiczeń rozciągających i rozluźniających. Następnie refleksologia przechodzi do masowania poszczególnych refleksów przy użyciu odpowiednich technik terapeutycznych. Zazwyczaj refleksologia stosuje połączenie głębokiego masażu oraz delikatnego dotyku. W przypadku pacjentów, którzy poddają się zabiegowi po raz pierwszy, wskazana jest jednak delikatna stymulacja. W czasie terapii pacjent powinien czuć się zrelaksowany.
Odczuwalne skutki refleksologii
U niektórych osób refleksologia może powodować różne dolegliwości, np. nadmierną potliwość, ból głowy lub nadmierną senność i zmęczenie – nie należy się jednak nimi martwić. Jest to bowiem reakcja organizmu na proces oczyszczenia.
Jeśli refleksologia wywołuje takie skutki to znaczy, że ciało ulega regeneracji. Refleksologia podkreśla, że warto samemu wspierać proces leczenia, prowadząc zdrowy styl życia, aby terapia była skuteczna. Powinniśmy zatem pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie z dużą ilością witamin i składników odżywczych, rezygnacji z palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu oraz unikaniu stresujących sytuacji.
Zalety refleksologii
Stosowanie się do tych wszystkich wskazówek w połączeniu z regularnymi zabiegami może znacznie poprawić jakość naszego życia. Refleksologia poza oddziaływaniem na dolegliwości fizyczne ma również duży wpływ na naszą psychikę. Refleksologia sprawia, że można odzyskać równowagę wewnętrzną, zniwelować napięcie oraz łatwiej radzić sobie w stresujących sytuacjach.
Już po kilku zabiegach pacjent może odczuć zwiększony poziom energii. Refleksologia pomaga zwalczać problemy na tle emocjonalnym, zapobiegając depresji i zaburzeniom na tle nerwowym. Zdrowie fizyczne i psychiczne to podstawa, aby odczuwać wewnętrzny spokój i pełnię szczęścia.
Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-tajniki-refleksologii-i-ciesz-sie-dobrym-zdrowie
Translate »
Skip to content