EFT
TECHNIKA EMOCJONALNEJ WOLNOŚCI
Czym jest EFT?
Poniższy opis pochodzi z Księgi EFT Joanny Chełmickiej https://www.eft.net.pl/
„EFT jest jedną z najszybszych i najskuteczniejszych technik uwalniania – neutralizowania negatywnych emocji. Dotyczy to emocji zarówno z bieżących doświadczeń jak również związanych ze wspomnieniami i przekonaniami. Każda negatywna emocja w mniejszym lub większym stopniu, negatywnie wpływa na stan naszego systemu energetycznego.”
W EFT za pomocą energii kinetycznej oddziałujemy na system energetyczny naszego ciała, stymulując go do powrotu do równowagi, czyli zneutralizowania negatywnego ładunku emocjonalnego. EFT działa na pograniczu trzech wielkich dziedzin: psychologii, medycyny konwencjonalnej i medycyny chińskiej. W swojej prostocie wykorzystuje dorobek wschodu i zachodu, wykorzystując optymalnie możliwości naszego umysłu, ciała i energii. Dlatego EFT uznawane jest jako główna technika dynamicznie rozwijającego się nurtu energo-psychologii i energo-medycyny. Podejścia te traktują człowieka jako całość, w którym umysł, ciało fizyczne, emocje i dusza tworzą tak ścisły związek ze sobą, że oddziaływanie na każdym z tych poziomów ma wpływ na pozostałe. EFT wpływa na nasz system energetyczny, zwany również w EFT jako układ energetyczny. System/układ energetyczny możemy rozumieć dwojako: jako układ nerwowy, opierający się min. na przepływie impulsów elektrycznych, oraz jako układ meridianów, czyli sieć subtelnych i niewidzialnych kanałów energetycznych w ciele, którymi płynie energia życiowa człowieka. Kanały te zostały opisane przez Chińczyków ok. 5000 lat temu a oddziaływanie na nie, powszechnie jest nazywane akupunkturą lub akupresurą.
EFT przywraca równowagę energetyczną, a w konsekwencji równowagę emocjonalną i fizyczną. Ze względu na używanie grupy punktów tradycyjnie wykorzystywanych przez akupunkturę, EFT często jest nazywane psychologiczną akupunkturą bez użycia igieł lub tappingiem. Jest zaliczane do kategorii terapii meridianowych.”
„Celem prezentacji metody nie jest zastępowanie profesjonalnej diagnostyki i medycznej i psychologicznej oraz leczenia medycznego, psychiatrycznego czy psychologicznego. Metoda EFT od ponad 20 lat z powodzeniem jest testowana na różnych zaburzeniach i dolegliwościach natury emocjonalnej i fizycznej, ale jest ona nadal w fazie eksperymentalnej, więc korzystając z niej ponosisz pełną odpowiedzialność za siebie”.
„Chełmicka Joanna, (2011), Księga EFT, Instytut EFT, www.eft.net.pl lub www.instytuteft.pl”
Dla niektórych z początku EFT może wydawać się nieoczywiste, bądź też bez natychmiastowych efektów. Trzeba pamiętać, że to co nas dotyka w całym życiu pozostawia ślady „psychiczne”, często potrzeba jest kilka lub więcej sesji żeby móc odnaleźć źródło problemu. Niekiedy efekty są zaskakująco szybkie. Głównym założeniem tej metody i nowatorskiej koncepcji Gareg’o Craig’a jest to, że przyczyną negatywnych emocji jest zaburzenie w systemie energetycznym ciała czyli w sieci meridianów, i poprzez odpowiednie nawiązanie do sytuacji, wypowiadanie słów następuje pobudzenie sieci neuronalnej i zaburzonej energii związanej z danym wydarzeniem.
Można pracować używając słów, ale można też skupiać się na swoich odczuciach i na tym co w danym momencie się dzieje, jakie przychodzą obrazy czy skojarzenia.
Pamiętaj, żeby było później lepiej, najpierw może być gorzej. Tak jak przy remoncie mieszkania, czy domu.
Technika ta może być stosowana jako uzupełnienie psychoterapii, lub też niezależnie. Jest przedmiotem badań naukowych, m.in. prowadzonych przez dr. Peta Stepleton (Książka „EFT dla zdrowia”)
Link do strony anglojęzycznej: https://www.thetappingsolution.com/research/.
Dla kogo
Zasadniczo metoda ta jest dla wszystkich, i tych którzy chcą coś zmienić w swoim życiu, i tych którzy mają przed tym opór. Dorośli, młodzież, dzieci, każdy może tego spróbować.
Za Joanna Chełmicka: „Do tej pory stwierdzono skuteczność metody EFT w leczeniu m.in.:
Lęków i fobii, niskiej samooceny, alergii, obsesji i kompulsji, uzależnień, bólu, bezsenności, negatywnych przekonań, depresji, gniewu i złości, poczucia winy, negatywnych wspomnień …. (….)” i wielu więcej. „oraz z kreowaniu: optymizmu, poczucia własnej wartości, dobrych relacji, poczucia bezpieczeństwa i innych”.
*Sesje nie zastępują leczenia medycznego, terapii psychologicznych ani psychiatrycznych.