Aromaterapia – Olejki eteryczne

olejki03
dyfuzor
olejki02

Świat zapachów otacza nas zewsząd i bez przerwy.

Do naszych komórek węchowych docierają w każdej chwili dziesiątki bodźców , z których bardzo niewiele rozpoznajemy. Większość reakcji na zapachy otoczenia ma charakter podświadomy (…).

(…) Wiadomo powszechnie, że zmysł węchu jest najbardziej czułym zmysłem przenoszącym do mózgu bodźce zewnętrzne.

(…) Ze względu na właściwości antyseptyczne olejki eteryczne  były  uznawane za doskonały środek przeciwko zarazom i epidemiom. Jako przykład podaje się, że w XVII wieku angielskie  miasteczko Bucklesbury uniknęło pomoru, ponieważ było centrum produkcji i handlu lawendą  i nasycone tym olejkiem powietrze  miało właściwości dezynfekcyjne. (…)

(…) Twórcą określenia aromaterapia był francuski chemik Gatefosse, który zajmował się badaniem olejków eterycznych jako potencjalnych składników kosmetyków. W czasie pierwszej wojny światowej opatrując rannych żołnierzy, z braku środków dezynfekcyjnych zastosował olejek lawendowy, znany mu jako doskonały antyseptyk. Okazało się, że olejek ten działa nie tylko antyseptycznie, ale tez przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Dalsze badania nad terapeutycznymi właściwościami olejków zaowocowały książką , której Gatefosse nadał tytuł „Aromaterapia”. Jego idee w sposób bardziej profesjonalny rozwinął francuski lekarz Jean Valnet, który prowadził systematyczne badania własności leczniczych olejków eterycznych. Tak zaczął się ogromny rozwój nowoczesny aromaterapii we Francji, potem w Anglii, a dziś na całym świecie. (…)

 

(…) W klasycznej aromaterapii olejki eteryczne wprowadza się do organizmu dwoma drogami:

-poprzez Skórę  (masaż, kąpiel, kompres)

– poprzez Płuca (inhalacje, wąchanie, wdychanie).

Ponieważ do wąchania olejków dochodzi przy wszystkich metodach aromaterapii, olejki najpierw oddziałują na zmysł węchu. Jak powiedzieliśmy, zmysł węchu jest niesłychanie wrażliwy i najszybciej przekazuje do mózgu otrzymane impulsy. Stąd też reakcje na zapachy olejków, przejawiające się najpierw w sferze psychicznej, są mocne i szybkie. Stad też tak dobre efekty uzyskiwane przy wpływaniu na stan psychiczny pacjentów przy zastosowaniu olejków w kominkach aromaterapeutycznych. (…)

(…) Szerokie i różnorodne oddziaływanie olejków eterycznych na organizm człowieka jest nie tylko funkcją skomplikowanego składu tych olejków, ale w równym stopniu funckją skomplikowania natury człowieka. Tak jak nie można sprecyzować jakie funkcje  pełnią w olejku jego składniki  (znamy tylko efekt działania całego olejku, lub mieszaniny olejków), tak nie można wyodrębnić pojedynczej dolegliwości ze stanu ogólnego, psychicznego i fizycznego człowieka.

Aromaterapia traktuje pacjenta jako integralną całość. Najważniejszym elementem terapii jest odnalezienie przyczyny dolegliwości na jaką skarży się Pacjent i powiązanie owej dolegliwości z jego stanem ogólnym.

Z tego punktu widzenia aromaterapia jawi się jako metoda najbliższa metodom medycyny wschodniej, akupunktury, refleksologii, niektórych odmian jogi, a także bardzo współczesnemu zielarstwu.

Człowiek traktowany jest jako integralna całość, w której wszystkie zaburzenia równowagi czynników energetycznych (w medycynie chińskiej Yin i Yang)objawiają się dolegliwościami występującymi niekoniecznie w tym miejscu, w którym doszło do zaburzenia równowagi. Stąd też, podobnie jak w masażu chińskim, akupresurze, czy innych podobnych metodach, w aromaterapii głównym celem zabiegów jest przywrócenie ogólnej równowagi organizmu i uruchomienie jego własnej energii życia.

Aromaterapia normuje stan psychiczny pacjenta, usprawnia obieg krwi i płynów limfatycznych, równoważy procesy przebiegające w organizmie, a tym samym zwiększa jego odporność i siłę do zwalczania niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Translate »
Skip to content